31 Temmuz 2009 Cuma

Ekmek Kırıntıları

''Neden'' diye sormadım. Nedensizliği meslek edinmişlerin memleketinden geliyordum çünkü.
İyinin ardından hemen kötünün gelmesini de merak etmemiştim çünkü bu da hep böyleydi.
İyi günlerimin tartışmaya açıldığında konunun hemen dağılacağına emindim ben... Parmakla sayılan şeyler dünyanın her yerinde çabucak biter çünkü..

Anlamsızdık kısacası. Karanlık bir sokağın başında bir mevsim dönüşümü izleyeceğimizi bekliyorduk fakat gittikçe soğuyordu havamız.
Yolun karşısına ışıkları bile beklemeden koşmak istiyorduk aslında ikimiz de ama aynı şeyi birbirimize yapmak istediğimizde çarpıştık ortasında karanlığın.

Yerde yatan iki cesetin akıbetini bekliyoruz yani ikimiz.
Tutup kaldırmak istiyor sadece birimiz...
Zorlama olmayacaksa eğer biz tutunurken birbirimize,
harekete geçmeli ötekimiz...

29 Temmuz 2009 Çarşamba

onurluonursuzluk

Ölümsüzlüğün her günü tekrar tekrar yaşamak olduğunu biliyorum. O yüzden ölümsüzlüğü elimin tersi ile ittim bugün. İki yanımdaki meleklere nasihatler verdim. Tanrı'nın onlarla konuştuğundan çok farklı konuştum onlarla. Sanıyorum bana inanyorlar.

Herşeyin daha iyi olması için dualar ettim fakat şimdi anlıyorum ki Tanrı sandığım kadar umursamıyor beni.
Küçük sırlarımı tek tek dağıttım sağa sola. Onlara ulaşmak için kendini yerden yere atan insanlar gördüm, acıdım onlara. Ama pek kafa yormadım. Hayatım kısa olmasına rağmen küçük insan daha önce çok gördüm. Bugün biraz daha başım yukarda yürüdüm yani... Ben yücelmedim ama insanlar küçüldü. Beni yola sokmaya çalışan Tanrı'ya selam gönderdim. Kızdım ona karşıma getirdiği için böyle şeyleri.

Artı olarak pek bişey olmadı. Aynı akşamlara döndüm. Güneş ışığını yavaş yavaş çekip yerine karanlığı usulca getirirken koydum şarabımı ve uzandım sahte çimenlerle bezeli örtümü ayaklarıma çektim.

Gözlerim dolduğu için utandım birazcık kabul ediyorum. Bu odadaki yüzlerce melek bunlara şahit olurken başımı yere eğmedim ve tahta zeminli odama gözyaşlarımı döküp onları savurarak çoğalmasını istemedim.

''Onurlusun'' dedi, teşekkür ettim...
Zeus hediye olarak bir şimşek verdi, yine teşekkür ettim.

İstemedim, istemedim ama yine sürekli teşekkür eden aciz konumuna düşürdü hayat beni...
Ona da teşekkür ettim.

28 Temmuz 2009 Salı

Günlüğümü o yazdı

Benim seni sevmediğimi düşün dedi. Düşün ve öyle gel bana. Gelemezdim. Gelmedim de zaten. Gövdesi delik bir söğüt gibi iki büklüm durdum zar zor alkol kokan dallarımla... Titreyen ışığın yaklaştığını gördükçe bana su taşıyan kambur bir ihtiyar düşündüm, fakat değildi.

Uzaktan uzağa, istediğim şeyleri düşündüm yani. ``Styx´´ bana doğru akıyordu. Emindim ve sevindim. Dallarıma bir rüzgar vurdu o an. Alkolümün etkisi sararan bir yaprak kadar anlamsızdı ve basılıp çatır çatır ezilmeyi bekliyordu. Kendime geliyordum.

Kendime geldikçe kendimi özlüyordum. Yakuttan bir kartal figürü vardı başımın üzerinde.
Elmastan gözlerinin içindeki tılsıma baktım. Hayatı yarım bırakıp gitmek geldi içimden.

Camille tütünüyle görünüyor sanki bu arada. Beyaz bir atın üzerinde dört nala geliyor.

Bu yüzden infazım gecikiyor, en azından öyle zannediyorum...

27 Temmuz 2009 Pazartesi

Anlayamadım ki...

Tutunamayış. Bu lafı içinde çaba barındırdığı için sevdim hep. Seveceğim hep çünkü içinde hep çaba olacak. Yalnız tuhaf bişey var durumda. ''Tutundurmama'' içine çekilmiş gibiyim sanki. Dionysus eli boş geliyor artık. Oysa kibarlık ve hoşgörü henüz antikacılara kaldırılacak kadar eskimedi. Uçurtmalar mavi değil doğru fakat gökyüzü de kararmadı henüz.

Parlamam lazım. Ama önümü bile göremiyorum. Yokluğum bana ışık olmalı, umutsuzluğum yol göstermeli... Fakat.. Olmuyor mu ne işte?

Anlamadım.

kendine yolcu

Saf olanın yem olduğu bir dünyada doğdum! Bunu bile bile oynamadım hiçbir zaman kimseyle, hiçbirşey üzerine, hiçbirşeyi kin edinerek kendine... Aslında tuhaf bir yerden geliyorum ben bilmem biliyor musun? Latin müziğinin, Yunan Tanrılarının, asma yapraklı, alkol kokulu bahçelerinden, kan dolu gözlerimle geldim. Zihnimde ''gülmek'' eylemi sadece geçmişte flu gördüğüm bişeydi ve ''iyilik, doğruluk, paylaşımcılık'' çok daha önceden gerimde bıraktığım şeylerdi. Hepsi, ama hepsi, şimdi doğrulduğumda yorgun gözlerimle gördüğüm ''renkli'' dünyanın içindeydi. Çok geride kaldığımı farkederek doğruldum yani kısacası. Ben doğarken karanlıktı zaten herşey kısacası. Ve ben dünyayı yalnızca karanlığa gittiğinde sevdim. Ama ömrüm, zifiri karanlık olana kadar sürmeyecekti biliyordum. Aydınlığa alışmak için kendimi gerçekten zorladım.

Şeytanların yanından, gördüğümde aklımı alacak kadar oynatan meleklerin yanına geldim, hayatım böyle değişti zaten.

Siyahıma beyaz karıştı.

Oyun bitmek üzereydi...